fbpx

Kuchenne cuda z blendera. Przepisy dla Ciebie i rodziny

blender

Przygotowywanie posiłków można znacznie przyspieszyć, używając nowoczesnego sprzętu kuchennego. Jednym z takich sprzętów jest blender. Zastosowanie w kuchni blendera jest bardzo szerokie, pozwala na całkiem nowe sposoby podawania tradycyjnych potraw.

Jakie są rodzaje blenderów?

Blender to bardzo praktyczne urządzenie, które pomaga w takich czynnościach kuchennych jak ucieranie, mieszanie, siekanie. Moc urządzeń potrafi być tak duża, że bez problemu radzi sobie zarówno z owocami twardymi jak jabłka czy gruszki, ale również idealnie rozdrobni wszelkiego rodzaju pestki, ziarna, a nawet orzechy i kawałki lodu.

Urządzenia te dzielą się na blendery kielichowe i blendery ręczne. Przy użyciu każdego z nich można wyczarować przepyszne napoje, których podstawą są zblendowane owoce:

  • koktajle, czyli napoje składające się z nabiału i owoców. Bazą mleczną jest w nich mleko lub jogurt naturalny,

  • smoothies to różnego rodzaju napoje, w skład których wchodzą owoce, warzywa z sokiem owocowym i lodem, te w składzie nie mają nabiału, charakteryzuje je gładka konsystencja, przypominająca „płynny mus”,

  • shake’i, czyli napoje będące połączeniem powyższych napojów o gładkiej konsystencji zawierającej w swym składzie owoce, nabiał oraz lody, ewentualnie sorbet.

Jakie potrawy wykonamy blenderem kielichowym?

Wybierając blender do potrzeb domowych, warto rozważyć zakup blendera z kielichem szklanym, które pozwala na szersze wykorzystanie i zagwarantuje niechłonięcie zapachów z potraw przez ściany naczynia. Blendery kielichowe to idealne narzędzie do przygotowania pesto, sosów, zup kremów, wegańskich mlek roślinnych. Wybierając modele o wysokiej mocy silnika, możemy przy ich pomocy również kruszyć lód, mielić orzechy, nasiona podczas wykonywania przepysznych koktajli i smoothies, oraz takich rarytasów jak lody czy masło orzechowe.

Co do blenderów plastikowych, to ważną rzeczą jest tu skład plastiku użytego do produkcji kielicha. Koniecznie trzeba to sprawdzić, gdyż tylko produkty niezawierające w składzie bisfenolu (BPA) są bezpieczne. BPA to substancja, która jest rakotwórcza, może zaburzać pracę układu hormonalnego, dlatego tak ważne jest, aby nie kupować blenderów z niepewnego źródła, korzystając z tzw. okazji.

Czy blendery ręczne potrafią więcej?

W przypadku blenderów ręcznych o wiele trudniej przygotować przy ich pomocy koktajle, czy też shake’i, ale za to idealnie sprawdzą się one przy przygotowywaniu pasztetów, past, czy też mieszaniu gęstych mas. Nie są to narzędzia, którymi rozprawimy się z mrożonymi kawałkami owoców, z którymi świetnie radzi sobie blender kielichowy. Decydując się na zakup blendera przekonanie rodziny do zjedzenia porcji warzyw czy owoców okaże się banalnie proste.

Opublikowano w Blog