fbpx

Jak dbać o swój blender, aby służył przez długie lata?

blender i owoce na stole

Blender to niezastąpione narzędzie w każdej kuchni, które umożliwia przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków. Aby jednak cieszyć się jego funkcjonalnością przez długie lata, warto zadbać o odpowiednią konserwację i pielęgnację. W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym Twój blender będzie działał sprawnie i bezawaryjnie.

Czyszczenie po każdym użyciu

Podstawowym elementem pielęgnacji blendera jest regularne czyszczenie. Po każdym użyciu warto dokładnie umyć wszystkie części urządzenia, które miały kontakt z żywnością. Szczególną uwagę należy zwrócić na ostrza, gdyż na nich najczęściej osadza się resztki jedzenia. W przypadku blenderów ręcznych, wystarczy przepłukać końcówkę pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Natomiast dla blenderów stojących, warto rozłożyć dzbanek na części pierwsze i umyć go dokładnie pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Ostrożność przy myciu ostrzy

Ostrza blendera Blendtec pro 800 są bardzo ostre i mogą łatwo spowodować skaleczenie. Dlatego warto zachować ostrożność podczas mycia i unikać dotykania ostrzy palcami. Można użyć szczoteczki do mycia naczyń, aby oczyścić przestrzenie między ostrzami. Pamiętaj, aby po umyciu dokładnie wytrzeć ostrza, aby uniknąć zniszczeń w postaci korozji.

Regularne smarowanie mechanizmu

Aby blender działał sprawnie, ważne jest regularne smarowanie mechanizmu. W przypadku blenderów ręcznych, wystarczy naoliwić wałek łączący silnik z końcówką ostrzy. Natomiast w przypadku blenderów stojących, warto co jakiś czas zdjąć dzbanek i naoliwić mechanizm łączący go z podstawą. Warto używać specjalnych smarów przeznaczonych do urządzeń kuchennych, które są bezpieczne dla zdrowia.

Sprawdzanie stanu uszczelek

Uszczelki w blenderze pełnią bardzo ważną funkcję – zapobiegają wyciekom płynów oraz przedostawaniu się jedzenia do wnętrza urządzenia. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać w razie potrzeby. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub zużycie uszczelek, koniecznie wymień je na nowe.

Odpowiednie przechowywanie

Długowieczność blendera zależy również od odpowiedniego przechowywania. Po użyciu i dokładnym umyciu warto schować urządzenie do szafki lub na półkę, aby chronić je przed kurzem i wilgocią. W przypadku blenderów ręcznych, warto zdejmować końcówkę z ostrzami i przechowywać ją oddzielnie od reszty urządzenia.

Unikanie przeciążenia silnika

Aby zapewnić długą żywotność blendera, warto unikać przeciążenia silnika. Niektóre produkty, takie jak lód czy twardy ser, mogą być trudne do rozdrobnienia i wymagać większego wysiłku ze strony urządzenia. Dlatego warto stosować się do instrukcji obsługi i nie przekraczać maksymalnego czasu pracy blendera. Jeśli zauważysz, że urządzenie zaczyna się znacząco przegrzewać, koniecznie daj mu chwilę odpoczynku.

Opublikowano w Blog